Chitrakatha ’17 International Student Animation Festival– October 22 to 28, 2017
Program Schedule

Time

Main Event

Venue

Day 1    22/10/2017    Sunday

10:00

Chitrakatha ’17 registration opens at *FAD

NID Main Gate

11:30

Registration for workshops for selected groups

To be mentioned

LUNCH BREAK

19:00

Welcome Music & Dinner for Chitrakatha ’17 invited guests by SAC

NID Mess

21:30

Chitrakatha ’17 Warm Up – Night Screening by Invitation

BBC

Day 2    23/10/2017    Monday

10:30

Chitrakatha ’17 Opening by NID director, Pradyumna Vyas, Prof. Dr. Gabriela Christern and other eminent guests, followed by the screening of Chitrakatha ’17 Promo

NID Auditorium

11:30

Chief Guest Speaks – Prof. Dr. Gabriela Christen, Director, HSLU

NID Auditorium

12:00

Tales of the Tribe – Tara Douglas, Scotland/India

NID Auditorium

13:00 LUNCH BREAK

16:00

Lesser Known Gods & Goddesses – Dhanaraju Swaminathan, India

NID Auditorium

16:30

Studio Anicipate – Neerav Doshi, India

NID Auditorium

17:00

Between Gutters – Michael Kuhni, Switzerland

NID Auditorium

18:00

Hello Africa – Ng’endo Mukii, Kenya

NID Auditorium

19:00

Hello Asia – Heeseon Kim, South Korea

NID Auditorium

20:00 DINNER BREAK

21:00

Competition-1

NID Auditorium

22:00

Chitrakatha ‘17 Opening Feature – Adama (2015), France, 82 minutes

NID Auditorium

Day 3    24/10/2017    Tuesday

10:00

Competition-2

NID Auditorium

11:00

Girgit Studio – Swarup Deb, Avinash Medhe and Anuj Kumar, India

NID Auditorium

12:00

Opening of Phantom Lichter (Exhibition of Works by KHM, Cologne, Germany) by Dr. Martin Waelde (Director, Goethe-Institut, Mumbai), Pradyumna Vyas (Director, NID), Prof. Dr. Gabriela Christen (Director, HSLU) and other eminent guests

Design Gallery

13:00 LUNCH BREAK

14:00

Museum Narratives – Tanishka Kachru, India

NID Auditorium

15:00

Arthat Studio – Deval Vala, India

NID Auditorium

15:30

My Sketchbooks – Anirban Ghosh, India

NID Auditorium

16:00

Studio Echostream, India

NID Auditorium

17:00

Vamos Animation Studio, Germany

NID Auditorium

18:00

Cartoon Network Pitch Study, Yoshiya Ayugai, Japan

NID Auditorium

19:00

HSLU – Cartoon Network Project, Jurgen Haas, Switzerland

NID Auditorium

20:00 DINNER BREAK

21:00

Competition-3

NID Auditorium

22:00

Chitrakatha Feature – Kirikou et la Sorciere (1998), France, 71 minutes

NID Auditorium

Day 4     25/10/2017   Wednesday

10:00

Competition – 4

NID Auditorium

11:00

Between Gutters – Philipp Schaufelberger, Germany

NID Auditorium

11:30

Student Forum – La Cambre/ Bath Spa/ KHM/ NID

NID Auditorium

13:00 LUNCH BREAK

14:00

Photo Narratives – Rishi Singhal, India

NID Auditorium

14:30

The Ambient Orchestra – Bhashkar Rao, India

NID Auditorium

15:00

Mother City Comes to Sabarmati – South African Shorts – Reshma Rahamathulla, Program curator, South Africa

NID Auditorium

16:00

Silence – R L Mistry – Retro Exhibition Opening by Shashank Mehta, Activity Chairperson, Education, NID

Faculty Lounge

16:15

Long Form Anthology Comics Exhibition Opening by Michael Kuhni and Philipp Schaufelberger

Old Faculty Lounge

16:30

Africa Craft Exhibition Opening by Chief Guest Prof. Dr. Gabriela Christen (Director, HSLU), Pradyumna Vyas (Director, NID) and other guests

Aquarium

17:00

My Sketchbooks – Tim Vyner, UK

NID Auditorium

18:00

About KHM – Isabel Herguera, Spain/Germany

NID Auditorium

19:00

Animation Beyond Aspect Ratio – Francois Chalet, Switzerland

NID Auditorium

20:00 DINNER BREAK

21:00

Competition – 5

NID Auditorium

22:00

Chitrakatha Feature – Les Contes de la Nuit (2011), 84 minutes

NID Auditorium

Day 5    26/10/2017   Thursday

10:00

Studio Ghost Collective – Upamanyu & Other Ghosts, India

NID Auditorium

11:00

My Sketchbooks – Dhiman Sengupta, India

NID Auditorium

12:00

Future in Frames – A back story of CFS, Rayeed Morshed, Bangladesh

NID Auditorium

13:00 LUNCH BREAK

14:30

The Kaagazi Story – Kavya Agarwal, India

NID Auditorium

15:00

Rocket Science Animation – Gautam Singh & Vivekananda Roy Ghatak, India

NID Auditorium

16:00

My Sketchbooks – Allen Shaw, Germany/India

NID Auditorium

17:00

Trip Creative Service – Prateek Sethi, India

NID Auditorium

18:00

Hello Asia – Sara Khalili, Iran

NID Auditorium

19:00

Hello Africa – Ebele Okoye, Nigeria/Germany

NID Auditorium

20:00 DINNER BREAK

21:00

Competition – 6

NID Auditorium

22:00

Sneak peak into ‘Return of the Jungle’ – Work in Progress Hindi Animation Film – Vaibhav Studios, India

NID Auditorium

Day 6    27/10/2017   Friday

10:00

Cross Cultural Design Interventions for Africa – Prof. Shimul Mehta Vyas, NID

NID Auditorium

10:30

Between Gutters – Dr. Debkumar Mitra, India

NID Auditorium

11:00

Panel Discussion: PhD Design in Animation & Comics
Moderator Debkumar Mitra, Chief Editor, Longform Graphic Novel Collectives
Panelists
Dr Gabriela Christen (Panel Chair), Director & Dean, Lucerne University of Applied Sciences and Arts, Switzerland
Dr Nigel Hughes, Professor, Paleobiology, University of California, Riverside. Dept. of Earth Science, USA
Dr Nina Sabnani, Professor, IDC, IIT Mumbai, India
Prakash Moorthy, Professor, Shrishti School of Art, Design & Technology, Animation Design
Vijai Singh Katiyar, Activity Chairperson, Research & Publication, NID, India
Dr Shilpa Das, Senior Faculty, Head, NID PhD Research Program, NID, India
Dr Tara Douglas, Animation Activist, Secretary, Adivasi Trust, India/Scotland
Swagata Ghosh, Master in Research Scholar, Bath Spa University, UK
Dr Gayatri Menon, Senior Faculty, Coordinator, Foundation Program, NID
Kaustubh Ray, Animation Designer, Research Scholar, Centre for Studies in Social Sciences, Kolkata, India

NID Auditorium

13:00 LUNCH BREAK

14:00

Journey So Far – Partha Pratim Das, India,

NID Auditorium

14:30

My Animated Sketchbooks – Rajiv Eipe, India

NID Auditorium

15:00

Studio First Forest – Medha Bhatt, India

NID Auditorium

16:00

Making of Tokri – E Suresh, Studio Eeksaurus, India

NID Auditorium

17:00

Lamput Sessions – Vaibhav Studios, India

NID Auditorium

18:00

Competition – 7

NID Auditorium

19:30

‘Parallels’ Dance, Animation & Music – Francois Chalet & Team – HSLU, NID & Nrityabharti

NID Amphitheatre

20:00 DINNER BREAK

21:00

A Pedaling Workshop – Gianmarco Serra, Italy

NID Auditorium

21:30

La Cambre’s Animated Stories – Vincent Gilot, Belgium

NID Auditorium

Day 7    28/10/2017   Saturday

10:00

My Sketchbook – Saheb Ram Tudu, India

NID Auditorium

10:30

Winds of Change – Abhishek Verma, India

NID Auditorium

11:00

Wishful Berryful! About Crowdfunding – Anshulika Dubey, Wishberry, India

NID Auditorium

13:00 LUNCH BREAK

14:00

Stitching Tales – Retrospective of Nina Sabnani

NID Auditorium

15:00

Studium & The Anxieties of a Duck – Prakash Moorthy, India

NID Auditorium

16:00

Recalling Gondwana – Dr. Nigel Hughes, USA

NID Auditorium

17:00

Venkat’s Gondwana ­– Venkat Shyam, India

NID Auditorium

18:00

Award, Jury Speaks, Chief guest’s & NID Director’s closing remark

NID Auditorium

18:30

Screening of Winning Entries

NID Auditorium

19:00

Audience Speak, Thanksgiving & Closing Ceremony

NID Auditorium

20:00 DINNER BREAK

22:00

Chitrakatha ’17 Hangover Feature – Aya of Yop City (2013), France,
84 minutes

BBC

Bon Voyage!


Program Highlights:


* FAD: Festival Access Desk